Определение за Договор за Разликата

Договорът за разлика (CFD) е договор между две страни, който определя разликата между началната и крайната цена на базовия актив. Купувачът се съгласява да плати на продавача разликата в стойността при изтичане на срока. Това означава, че ако стойността на базовия актив се увеличи, купувачът ще реализира печалба; ако обаче стойността на базовия актив намалее, купувачът ще понесе загуба. Договорите за разлика са финансови инструменти с висок коефициент на ливъридж, което означава, че търговците могат да контролират големи позиции с относително малък капитал.

Какво Представлява Договорът за Разлика

ДЗР търговия? Търговията с договори за разлика (ДЗР) е форма на инвестиране, при която спекулантите се опитват да спечелят от движението на цените на базови активи, като акции, стоки, индекси или валути. Купувачът и продавачът се споразумяват за договор, в който се посочва разликата между началната и крайната цена на базовия актив. Купувачът плаща на продавача тази разлика при изтичане на договора.

Договорите за разлика са създадени, за да предоставят на инвеститорите лесен и рентабилен начин да спекулират на различни финансови пазари. Те стават все по-популярни сред търговците, които търсят възможности за по-изгодна търговия, тъй като могат да се използват за заемане на пазарни позиции, без да се налага да купуват или продават базовия актив. Договорите за разлика от традиционните инвестиции предоставят и редица предимства, като например по-ниски разходи по транзакциите, по-голяма гъвкавост и достъп до световните пазари. Както при всеки продукт с ливъридж, рискът от загуба е свързан с търговията със CFD-та, който се засилва от използвания ливъридж. Важно е да се разберат рисковете, свързани с този вид инвестиции.

Сделки с Договори за Разлика

Договорите за разлики могат да се използват за търговия с много активи и ценни книжа, включително борсово търгувани фондове (БТФ). Търговците ще използват тези продукти и за спекулации с движението на цените на стоковите фючърсни ( бъдещи ) договори, като тези за суров петрол и царевица. Фючърсните договори са стандартизирани споразумения или договори със задължения за покупка или продажба на определен актив на предварително определена цена с бъдеща дата на изтичане на срока.

Въпреки че договорите за разлика позволяват на инвеститорите да търгуват с движението на цените на фючърсите, те сами по себе си не са фючърсни договори. ДЗР-та нямат дати на изтичане, съдържащи предварително зададени цени, а се търгуват като други ценни книжа с цени за покупка и продажба.

ДЗР-та се търгуват извънборсово (OTC) чрез мрежа от брокери, които организират търсенето и предлагането на ДЗР на пазара и съответно определят цените. С други думи, ДЗР-та не се търгуват на големи борси като Нюйоркската фондова борса (NYSE). ДЗР е търгуем договор между клиент и брокер, при който се разменя разликата в първоначалната цена на сделката и нейната стойност, когато сделката бъде развърната или отменена.

Предимства на ДЗР

Договорите за разлика предоставят на търговците всички предимства и рискове на притежаването на дадена ценна книга, без да се извършва физическа доставка на актива.

Договорите за разлика се търгуват с маржин, което означава, че брокерът позволява на инвеститорите да заемат пари, за да увеличат ливъриджа или размера на позицията, за да спечелят повече. Брокерите изискват от трейдърите да поддържат определен баланс по сметката, преди да позволят този вид транзакция.

Търговията с маржин CFD обикновено осигурява по-висок ливъридж в сравнение с традиционната търговия. Стандартната сила на пазара на CFD може да бъде най-ниска от 2% изискване за маржин и най-висока от 20% маржин. По-ниските маржин изисквания означават по-малък разход на капитал и по-голяма потенциална възвръщаемост за търговеца.

Обикновено пазарът на договори за разлика от стандартните борси се характеризира с по-малко правила и регулации. В резултат на това ДЗР могат да имат по-ниски капиталови изисквания или парични средства, необходими за брокерска сметка. Често търговците могат да открият сметка при брокер само за 1000 USD. Освен това, тъй като ДЗР отразяват протичащите корпоративни действия, собственикът на ДЗР може да получи парични дивиденти, което увеличава възвръщаемостта на инвестицията на търговеца. Повечето ДЗР брокери предлагат продукти на всички основни пазари в света. Трейдърите имат лесен достъп до всяка нужда от платформата на брокера.

Недостатъци на ДЗР

Ако базовият актив изпитва изключителна волатилност или ценови колебания, разликата между цените купува и продава може да бъде значителна. Заплащането на голямо пространство при влизане и излизане не позволява да се печели от малки движения при CFD, като намалява броя на печелившите сделки и същевременно увеличава загубите.

 Тъй като индустрията на ДЗР не е силно регулирана, доверието в брокера се основава на неговата репутация и финансова жизнеспособност. В резултат на това ДЗР-та не са достъпни в САЩ.

Освен това ДЗР изискват по-голям капитал за започване на търговия и могат да бъдат по-скъпи от други форми на инвестиране. Изискването за първоначален маржин обикновено е между 5-15% за акции, 10-20% за индекси и 20-30% за стоки.

И накрая, ливъриджът може да бъде опасен, тъй като увеличава риска по време на висока волатилност. Ливъриджът може също така да засили загубите, ако пазарът се движи срещу позицията на търговеца. Ето защо е важно да сте наясно с потенциалните рискове, когато търгувате с ДЗР-та.

Следващите думи от речника

Винаги на разположение

Звънни ни: 0700 700 79
 
Пиши ни: info@lightfinance.bg

Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30
до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9