Определение за Дивидент

Дивидент

Дивидентът е плащане, което се извършва от дружество на неговите акционери, обикновено като разпределение на печалбата. Дивидентите могат да бъдат издадени под формата на парични плащания, акции или друго имущество. Плащанията на дивиденти са най-често срещани при публично търгуваните компании, но някои частни компании също изплащат дивиденти. Размерът на възнаграждението се определя от съвета на директорите на дружеството и обикновено се основава на текущите финансови резултати на дружеството.

Защо Компаниите Плащат Дивиденти?

Акционерите често очакват дивиденти като възнаграждение за инвестициите си в дадена компания. Изплащането на дивиденти се отразява положително на дружеството и спомага за поддържане на доверието на инвеститорите. Обявяването на лихва с висока стойност може да означава, че компанията се справя добре и е генерирала добри печалби. Но също така може да подсказва, че компанията се нуждае от подходящи проекти, за да генерира по-добра възвръщаемост в бъдеще. Поради това тя използва паричните си средства, за да плаща на акционерите, вместо да ги реинвестира в растеж.

Компания с дълга история на изплащане на дивиденти, която обявява намаляване на размера на дивидентите или тяхното премахване, може да сигнализира на инвеститорите, че компанията е в затруднение.

Намаляването на размера на дивидентите или решението за отказ от изплащане на дивиденти обаче не означава непременно лоша новина за компанията. Ръководството на компанията може да има план за инвестиране на парите, например проект с висока възвръщаемост, който има потенциал да увеличи възвръщаемостта за акционерите в дългосрочен план. 

Какво е Дивидент

Дивидентите изискват акционерите да одобрят правата си на глас, за да бъдат официално раздадени. При изплащането на дивиденти обикновено се предпочитат парични средства, въпреки че и други форми, като например акции, могат да свършат работа. Освен това взаимните фондове и ETF-ите ( борсово търгувани фондове ) също могат да разпределят дивиденти!

Дивидентът е възнаграждение, което се изплаща на акционерите за тяхната инвестиция в собствения капитал на дружеството и обикновено се формира от нетната печалба на дружеството. Въпреки че печалбата може да бъде задържана в дружеството като неразпределена печалба за текущи и бъдещи стопански дейности на дружеството, останалата част може да бъде разпределена на акционерите като лихва.

Компаниите могат да продължат да изплащат дивиденти, дори когато не реализират подходящи печалби, за да запазят установения си опит в разпределянето на дивиденти.

Съветът на директорите може да издава дивиденти в различни срокове и с различни ставки на изплащане. Дивидентите могат да се изплащат с определена честота, например месечно, тримесечно или годишно. Например Walmart Inc. (WMT) и Unilever (UL) изплащат дивиденти на тримесечие.

Дружествата могат също така да издават еднократни специални дивиденти, поотделно или в допълнение към планирания делимо. 

Какви са Компаниите, Изплащащи Дивиденти

По-големите, утвърдени компании с предвидими печалби често са най-добрите платци на дивиденти, а следните промишлени сектори редовно изплащат дивиденти: 

  • Основни материали
  • Нефт и газ
  • Банки и финанси
  • Здравеопазване и фармацевтични продукти
  • Комунални услуги


Дружествата, структурирани като главни дружества с ограничена отговорност (master limited partnerships – MLP) и инвестиционни тръстове за недвижими имоти (real estate investment trusts – REITs), изискват определени разпределения за акционерите. Фондовете могат също така да извършват редовни плащания на дивиденти, както е посочено в техните инвестиционни цели.

Стартиращите компании, като например тези в технологичния или биотехнологичния сектор, може да не предлагат редовни дивиденти, тъй като тези компании може да са в ранен етап на развитие и да задържат приходи за научноизследователска и развойна дейност, разширяване на бизнеса и оперативни дейности. 

Как дивидентите влияят на цената на акциите?

Плащанията на дивиденти оказват влияние върху цената на акциите и тя може да се повиши при обявяването приблизително със сумата на обявения дивидент, а след това да спадне с подобна сума при откриването на сесията на датата на излизане на дивидента.

Например компания, която се търгува на цена 60 USD за акция, обявява дивидент от 2 USD на датата на обявяване. Когато новината стане публична, цената на акциите може да се увеличи с 2 USD и да достигне 62 USD.

Да предположим, че акциите се търгуват на цена 63 USD един работен ден преди датата на изтичане на дивидента. На датата на излизане на дивидента тя се коригира с 2 USD и започва да се търгува на 61 USD в началото на търговската сесия на датата на излизане на дивидента, тъй като всеки, който купи на датата на излизане на дивидента, няма да получи.

Това не е гарантирано, но често цената се коригира с дивидента на датата на излизане на дивидента.

Как да Купуваме Инвестиции, Носещи Дивиденти

Инвеститорите, които търсят инвестиции в дивиденти, имат няколко възможности, включително акции, взаимни фондове и борсово търгувани фондове (ETF). Моделите на намаление на дивидентите или на растеж на Гордън могат да помогнат при избора на инвестиции в акции. Тези техники разчитат на очакваните бъдещи потоци от дивиденти, за да оценят акциите.

За да сравнят няколко акции въз основа на резултатите от изплащането на дивиденти, инвеститорите могат да използват коефициента на дивидентна доходност, който измерва дивидента като процент от текущата пазарна цена на акцията на компанията.

Следващите думи от речника

Ref; NRA

Винаги на разположение

Звънни ни: 0700 700 79
 
Пиши ни: info@lightfinance.bg

Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30
до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9