Определение за Диверсификация

Диверсификацията е стратегия за управление на риска, използвана от инвеститорите за намаляване на общия риск за техния портфейл. Тя разпределя инвестициите между различни класове активи, като акции, облигации и суровини. Диверсификацията намалява вероятността всяка една инвестиция да повлияе драстично на общата стойност на портфейла на инвеститора.

Какво е Диверсификация

Диверсификацията е ключов компонент на всеки финансов портфейл, тъй като помага да се гарантира, че активите на инвеститора са разпределени между различни инвестиции, за да се намали рискът и да се максимизира възвръщаемостта. Тя позволява на инвеститорите да имат експозиция към множество класове активи, сектори и дори географски местоположения. Диверсификацията намалява риска чрез ограничаване на експозицията към определен актив или сектор, като по този начин намалява вероятността от голяма загуба на портфейла по време на икономически спад.

Освен това диверсификацията може да помогне на инвеститорите да увеличат възвръщаемостта, като им позволи да се възползват от различните пазарни условия и да се възползват от възможностите на различните инвестиции.

Пример: ипотечен кредит за закупуване на актив, например къща.

Стратегии за диверсификация

Когато инвеститорите обмислят диверсификация на своите активи, съществуват десетки стратегии за прилагане. Много от методите по-долу могат да се комбинират, за да се увеличи диверсификацията в рамките на един портфейл.

  1. Разпределение на активите: Тази стратегия включва инвестиране в различни класове активи, като акции, облигации и парични средства. Като част от тази стратегия, инвеститорите разпределят част от портфейла си към всеки клас активи въз основа на своята толерантност към риск и финансови цели.
  2. Диверсификация на индустрията: Тази стратегия позволява на инвеститорите да диверсифицират портфейлите си, като инвестират в компании от различни индустрии. Като разпределят инвестициите си в различни сектори, инвеститорите намаляват риска от твърде голяма експозиция към една индустрия или сектор.
  3. Географска диверсификация: Тази стратегия включва инвестиране в ценни книжа по целия свят. Географската диверсификация излага инвеститорите на въздействието на различни пазари, валути и икономически климат.
  4. Инвестиционен хоризонт: Тази стратегия включва избор на инвестиции с различни инвестиционни хоризонти въз основа на целите и толерантността към риск на инвеститора. Инвеститорите се възползват от разнообразието на възвръщаемостта във времето, като инвестират в дългосрочни и краткосрочни инвестиции. Вижте също бизнес кредити.
  5. Осредняване на разходите в долари: Тази стратегия включва редовно инвестиране на фиксирана сума пари на пазарите. Чрез постоянни инвестиции инвеститорите се възползват от осредняването на разходите в долари, като намаляват риска от покупки на високи цени и продажби на ниски.
  6. Разпределение на активите: Тази стратегия включва създаването на балансиран портфейл от различни класове активи, като например акции и облигации.


Класове активи

Мениджърите на фондове и инвеститорите често диверсифицират инвестициите си в различни класове активи и определят какъв процент от портфейла да отделят за всеки от тях. Всеки клас активи се характеризира с различен, уникален набор от рискове и възможности. Класовете могат да включват:

  • Акции – дялове или капитал в публично търгувана компания
  • Облигации – държавни и корпоративни дългови инструменти с фиксирана доходност
  • Недвижими имоти – земя, сгради, природни ресурси, селско стопанство, животновъдство, водни и минерални находища
  • Борсово търгувани фондове (БТФ) – пазарна кошница от ценни книжа, които следват даден индекс, стока или сектор.
  • Суровини – основни стоки, необходими за производството на други продукти или услуги.
  • Парични средства и краткосрочни парични еквиваленти (CCE) – съкровищни бонове, депозитни сертификати (CD), инструменти на паричния пазар и други краткосрочни инвестиции с нисък риск


Теорията гласи, че това, което може да повлияе негативно на един клас активи, може да бъде от полза за друг. Например повишаването на лихвените проценти обикновено влияе отрицателно върху цените на облигациите, тъй като доходността трябва да се увеличи, за да станат ценните книжа с фиксирана доходност по-привлекателни. От друга страна, повишаването на лихвените проценти може да доведе до увеличаване на наемите на недвижимите имоти или на цените на стоките.

Отрасли / сектори

Съществуват огромни разлики в начина, по който функционират различните индустрии или сектори. Тъй като инвеститорите диверсифицират в различни отрасли, вероятността да бъдат засегнати от специфичния за сектора риск е по-малка.

Например, разгледайте Закона за CHIPS и науката от 2022 г.1 Това законодателство засяга много индустрии, въпреки че някои компании са по-засегнати от други. В голяма степен ще бъдат засегнати производителите на полупроводници, докато секторът на финансовите услуги може да има по-малки остатъчни въздействия.

Инвеститорите могат да диверсифицират различни индустрии чрез комбиниране на инвестиции, които могат да балансират различни бизнеси. Например, разгледайте две основни средства за развлечение: пътувания и цифрово излъчване. Инвеститорите, които се надяват да се предпазят от риска от бъдещо въздействие на големи пандемии, могат да инвестират в платформи за цифров стрийминг (т.е. положително повлияни от спирането на работа). В същото време инвеститорите могат да обмислят едновременно инвестиране в авиокомпании (положително повлияни от по-малкия брой спирания на работа). На теория тези две несвързани индустрии могат да минимизират общия риск на портфейла. 

Диверсификацията е инвестиционна стратегия, която включва разпределяне на инвестициите между различни активи, за да се намали рискът от инвестиране в една-единствена покупка. Диверсификацията може да помогне за намаляване на волатилността и смекчаване на загубите, ако една конкретна подкрепа стане по-малко ценна или претърпи значителни колебания в цените.

Следващите думи от речника

Винаги на разположение

Звънни ни: 0700 700 79
 
Пиши ни: info@lightfinance.bg

Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30
до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9