Определение за Държавни Ценни Книжа

Държавните ценни книжа са инструменти, емитирани от правителството на дадена страна, за да се заемат пари от населението. Тези ценни книжа могат да бъдат под формата на съкровищни бонове, облигации, ноти или друг дългов инструмент и представляват някаква форма на правно задължение за изплащане. Държавните ценни книжа обикновено предлагат на инвеститорите по-голяма сигурност в сравнение с различни видове инвестиции, тъй като са обезпечени от правителството и осигуряват по-нисък риск от неизпълнение. Държавните ценни книжа обикновено са ликвидни и при необходимост могат бързо да бъдат превърнати в пари в брой.

Какво представляват държавните ценни книжа

Държавните ценни книжа са дългови инструменти, емитирани от правителствата с цел набиране на средства. Тези дългови инструменти включват съкровищни бонове, облигации, полици и други форми на дълг, които могат да се използват като инвестиции или да се използват за финансиране на правителствени проекти. През последните години държавните ценни книжа придобиват все по-голямо значение поради ниския риск от неизпълнение и ликвидността си. Правителствата използват тези дългови инструменти, за да финансират различни дейности, включително развитие на инфраструктурата, социални програми и други публични проекти. Пълната вяра и кредит на държавата обикновено подкрепят държавните ценни книжа.

Държавните ценни книжа са атрактивни инвестиции, защото предлагат разумна възвръщаемост при относително нисък риск. Допълнителното им предимство е, че осигуряват ликвидност при финансови сътресения, тъй като правителствата могат да използват своите средства за закупуване на тези дългови инструменти.

След като се емитират държавни ценни книжа, индивидуални и институционални инвеститори ги купуват, за да ги държат до падежа или да ги продадат на други инвеститори на вторичния пазар на облигации. Инвеститорите купуват и продават предварително емитирани облигации на пазара по различни причини. Те може да искат да получат лихвен доход от периодичните купонни плащания по облигациите или да насочат част от портфейла си към консервативни безрискови активи.Те може да искат да получат лихвен доход от периодичните купонни плащания по облигациите или да насочат част от портфейла си към консервативни безрискови активи. Тези инвестиции често се смятат за безрискови, тъй като когато настъпи моментът за обратно изкупуване на падежа, правителството винаги може да напечата повече пари, за да задоволи търсенето.

Покупка на държавни ценни книжа

Министерството на Финансите на САЩ емитира държавни ценни книжа чрез аукциони на институционални инвеститори за покупка и продажба. Инвеститорите на дребно могат да купуват държавни ценни книжа директно от уебсайта на Министерството на Финансите, от банки или брокери. Тъй като повечето американски държавни ценни книжа имат пълната вяра и кредит на правителството на САЩ, неизпълнението на задълженията по тези продукти е малко вероятно.

Покупката на чуждестранни държавни облигации – известни още като облигации на “янките” – е малко по-сложна от покупката на американската версия на тези ценни книжа. Инвеститорите трябва да работят с брокери с международен опит и може да се наложи да отговарят на специфични изисквания. Някои инвеститори ще поемат повишените аспекти на политическия риск, валутния риск, кредитния риск и риска от неизпълнение, за да получат по-висока доходност. Някои облигации ще изискват създаването на офшорни сметки и ще имат високи минимални инвестиционни нива. Освен това някои чуждестранни облигации попадат в категорията “junk bonds” поради риска, свързан с покупката им.

Контрол на Паричното Предлагане чрез Държавни Ценни Книжа

Федералният резерв (ФЕД) контролира паричните потоци чрез много политики, една от които е продажбата на държавни облигации.  Като продават облигации, те намаляват парите в икономиката и повишават лихвените проценти. Правителството може също така да изкупува обратно тези ценни книжа, като по този начин влияе върху паричното предлагане и върху лихвените проценти. Наричани операции на открития пазар (ООП), Федералният резерв (ФЕД) купува облигации на открития пазар, като намалява наличността им и повишава цената на останалите облигации. С повишаването на цените на облигациите доходността им намалява, което води до понижаване на лихвените проценти в икономиката като цяло. Емитират се и нови емисии държавни облигации за по-некачествени продукти на пазара, което допълнително понижава лихвените проценти. В резултат на това Фед може да окаже значително влияние върху траекторията на лихвените проценти и доходността на облигациите в продължение на много години.

С покупко-продажбата се променя и паричното предлагане. Когато ФЕД изкупува обратно държавни ценни книжа от инвеститорите, те депозират средствата в своята банка или ги харчат на друго място в икономиката. Това харчене на свой ред стимулира продажбите на дребно и ускорява икономическия растеж.

Примери за Държавни Ценни Книжа

Ето някои от най-често емитираните държавни ценни книжа.

Спестовни облигации

Спестовните облигации предлагат фиксирани лихвени проценти за целия срок на продукта. Ако инвеститорът държи спестовна облигация до нейния падеж, той получава номиналната стойност на облигацията плюс всички натрупани лихви на базата на фиксирания лихвен процент. След като бъде закупена, спестовната облигация не може да бъде изкупена обратно през първите 12 месеца от притежаването ѝ. Също така, ако собственикът изкупи обратно облигация през първите пет години, той губи месеците на натрупаната лихва.

Държавните съкровищни бонове 

Държавните съкровищни бонове (ДСБ) имат типичен падеж от 4, 8, 13, 26 и 52 седмици. Тези краткосрочни държавни ценни книжа носят по-висока лихвена възвръщаемост с удължаването на матуритета. Например към 10 септември 2021 г. доходността на четириседмичните съкровищни бонове беше 0,06%, а на едногодишните съкровищни бонове – 0,08%.

Съкровищни Облигации

Държавните съкровищни облигации (Д-ноти) са с дву-, три-, пет- или десетгодишен матуритет, което ги прави средносрочни облигации. Тези облигации изплащат купон или лихвено плащане с фиксирана лихва на полугодие и обикновено имат номинална стойност 1000 USD. Дву- и тригодишните облигации са с номинална стойност 5000 USD.

Следващите думи от речника

Винаги на разположение

Звънни ни: 0700 700 79
 
Пиши ни: info@lightfinance.bg

Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30
до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9