Акциите са допълнително разделени на различни класове в зависимост от правата и привилегиите на всяка категория. Най-широко разпространени са обикновените акции, които представляват пряка собственост в дадена компания.
Тези акции носят право на глас, което позволява на акционерите да участват в срещи и да оформят решенията, взети от борда на директорите на компанията.
Привилегированите акционери обикновено приоритизират дивидентите и правата върху активи в ликвидация, но също така по принцип нямат право на глас. Специални класове акции могат да бъдат издавани и по други причини, като например акции за служители или пълномощни, които дават на притежателя опция за закупуване на определен брой акции на предварително договорена цена в рамките на даден период.
Акциите могат да се купуват и продават на фондови борси или на извънборсови пазари. Инвеститорите често купуват акции, за да диверсифицират своите портфолиа и да увеличат средствата си, но те могат да бъдат използвани и като източник на доход чрез изплащане на дивиденти.
Въпреки това инвестирането в публично търгувани компании носи риск и инвеститорите трябва да разберат в каква компания инвестират, преди да купят. Това включва разбиране на финансовите данни на компанията, мениджърския екип, конкурентните предимства и перспективите за индустрията. Освен това инвеститорите трябва да проучат таксите, свързани с търговията с акции.
Инвестирането в акции е дългосрочен ангажимент, който изисква непрекъснато наблюдение на пазарните условия и Вашите инвестиции.
Акциите в България се търгуват на Българска фондова борса (БФБ). Инвеститорите имат достъп до БФБ чрез брокер-дилър или директна сметка. С откриването на стандартна сметка, инвеститорите могат да търгуват с акции независимо и да преглеждат оферти и инвестиционна история в реално време. Брокерските фирми също предлагат различни търговски услуги, които могат да помогнат на инвеститорите да вземат по-добри решения и да управляват своите портфолиа по-ефективно.
Търговията на Българска фондова борса е свързана с различни такси, включително комисионни и транзакционни разходи. Допълнителните такси може да включват такси за подпомагана от брокер търговия и други административни разходи. Инвеститорите трябва да се свържат със своята брокерска фирма, за да определят таксите, които ще начисляват за търговия с акции. Освен това, преди да инвестират, те трябва да се уведомят за всички разходи, свързани с техните транзакции.
От съществено значение е да проучите, преди да инвестирате и да сте сигурни, че разбирате всички рискове и такси, свързани с тях.
Компаниите често имат множество класове акции, които предлагат на акционерите различни права, като право на глас и възможност за събиране на дивиденти или капитал.
Това са най-често срещаният тип акции и са известни като обикновени акции. Собствениците на тези акции имат право на глас, дял от печалбите, посредством дивиденти и могат да предявяват претенции върху активи, в случай че компанията бъде ликвидирана.
Те са друг вид обезпечение, което дава на акционерите определени преференции, когато става въпрос за дивиденти или приходи от ликвидация. Те могат също така да идват с предварително определена фиксирана дивидентна ставка.
Хибридните инструменти са комбинация и облигации, които предлагат предимствата и на двата вида инвестиции. Те могат да включват конвертируеми облигации, които позволяват на притежателите на облигации да конвертират своя дълг в обикновени акции на определена цена, или привилегировани акции, които предлагат на акционерите опцията да конвертират своите притежания в дълг.
Дериватът е нещо, което позволява на търговците да застраховат своите позиции или да спекулират с движенията на базовия актив. Опциите предоставят правото, но не и задължението, да се купува или продава актив на определена цена в рамките на определен период. Фючърсите са договори, които изискват доставката на определена поддръжка в бъдеще на договорена цена. И двете позволяват на търговците да фиксират желаната цена, намалявайки риска от неочаквани колебания на пазара.
Смята се за една от най-надеждните инвестиции, предлагаща потенциална възвръщаемост, която надвишава тази на много други класове активи. Инвестициите в недвижими имоти могат да бъдат направени чрез пряка собственост или взаимни фондове.
Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30 до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.