Актив (финансов)

Финансовите активи са ликвидни активи, които извличат стойност от правен иск или собственост върху базов актив, като акции или банкови депозити.

Финансовите активи се разделят на две категории: с които се търгува и с които не се търгува.

 Финансови активи, с които се търгува могат да бъдат закупени или продадени на открития пазар на дадена цена. Примери за такива активи включват акции, облигации, взаимни фондове, депозитни сертификати (CD) и борсово търгувани фондове (ETF).

Тези активи често се търгуват на фондова борса, като Нюйоркската фондова борса (NYSE) или NASDAQ.

Финансовите активи, с които не се търгува не могат да се купуват или продават директно на инвеститори или на открития пазар. Примерите включват банкови сметки, животозастрахователна политика, анюитети и пенсионни планове като IRAs или 401(k)s.

Тези активи обикновено се закупуват от финансова институция или застрахователна компания и са на името на инвеститора. Те може да поскъпнат с времето, но нямат пряка пазарна стойност.

В заключение, финансовите активи могат да бъдат разделени на две основни категории: пазарни и непазарни. Пазарните активи могат да бъдат закупени или продадени на NYSE, AMEX (Американската фондова борса) или NASDAQ. Непазарните активи не се търгуват на открития пазар и трябва да бъдат закупени от финансова институция или застрахователна компания.

Как работят финансовите активи?

Финансовите активи могат да бъдат разделени на две категории: базирани на дълг и базирани на собствен капитал. Основаните на дългове финансови активи са вземания от бъдещи доходи на кредитополучателя, като облигации и заеми. Базираните на дялово участие финансови активи са дялове на собственост в компания или организация, като акции и взаимни фондове.

Дългови финансови активи

Дълговите финансови активи са вземания от бъдещите доходи на кредитополучателя. Тези активи представляват заем или облигация, обезпечени с основен актив, като недвижим имот или друг вид собственост.

Примерите за дългови финансови активи включват:

Облигации – облигацията е инструмент с фиксиран доход, който представлява заем, отпуснат от инвеститор на кредитополучател, обикновено с обещание за плащане на периодични лихвени плащания и връщане на главницата на падежа.

Заеми – Заемът е вид дългов инструмент, който позволява на физическо лице или компания да вземе пари назаем от заемодател, обикновено с обещание за изплащане плюс лихва. Видовете заеми включват ипотечни, автомобилни, студентски и заеми до заплата.

Търговски книжа – Търговските книжа са необезпечен дългов инструмент, издаден от компания за набиране на средства за конкретни цели, като оборотен капитал или инвестиции. Обикновено има по-кратък период на падеж от облигациите и често се използва за финансиране на краткосрочни нужди.

Ценни книжа, обезпечени с активи – Ценните книжа, обезпечени с активи, са дългови инструменти, обезпечени с набор от базови активи, като ипотеки. Те могат да се използват за финансиране на големи проекти или за осигуряване на ликвидност на компания, без да се налага да издава нов капитал.

Видове финансови активи

По-долу е представено полезно ръководство за инвеститори, които искат да разберат по-добре най-често срещаните видове финансови активи.

Валутата и нейните еквиваленти

Всички спестовни депозити, CD, депозитни сметки на паричния пазар и фондове на паричния пазар се считат за пари и парични еквиваленти. Федералното правителство гледа на тези активи като на сигурни и надеждни инвестиции. Пример за тип спестовна сметка, предлаган от повечето банки, обикновено носи лихва при ниска фиксирана ставка.

*CD

Сметки за вземания

Сметките за вземания обикновено са краткосрочни бизнес активи, при които клиент подписва договор, обещаващ да плати за продукта или услугата за по-малко от година. Стойността на вземанията се определя от дължимата сума и вероятността тя да бъде изплатена, за разлика от други финансови активи. Много фирми, както и колежи като университета Корнел, използват този вид актив в своите баланси. 

Акции

Въпреки че акциите имат най-висок потенциал за растеж, те често се считат за най-рисковите финансови активи. Когато закупите акции на компания, вие на практика ставате акционер в тази организация, тъй като акциите представляват собственост в публично търгувани компании.

Облигации

Инвестицията с фиксиран доход, известна като облигация, е тази, при която емитентът на облигация заема пари от инвеститора. Тъй като страната, вземаща заем обещава да изплати облигацията на определена дата, те работят подобно на заемите. Те дават възможност на бизнеса да финансира преходни проекти и обикновено носи ниска възвръщаемост.

Следващите думи от речника

Винаги на разположение

Звънни ни: 0700 700 79
 
Пиши ни: info@lightfinance.bg

Ние сме на твое разположение всеки делничен ден от
08:30
до 17:00 часа на адрес: София, ул. Цар Асен I-ви №81
08:30 до 17:00 часа на адрес: Пловдив, бул. Цар Борис III-ти Обединител №52
08:30 до 18:00 часа на адрес: Димитровград, бул. Стефан Стамболов №1А
09:00 до 18:00 часа на адрес: Пазарджик бул. България №9